Ik heb het niet zo met themadagen.
Of beter gezegd: ik heb het niet zo met de eindeloze stroom commerciële momenten die ons vertellen dat het alweer tijd is om iets te kopen.
Valentijn. Halloween. Singles Day. Black Friday. Cyber Monday. Moederdag. Vaderdag. En tussendoor nog een heleboel koopmomenten waarvan ik niet eens wist dat we ze nodig hadden.
Overal zijn campagnes om ons wijs te maken dat we meer, beter, sneller… dingen nodig hebben. De ene campagne is nog niet voorbij of de volgende staat al klaar.
En ik heb het gevoel dat het elk jaar sneller gaat. In augustus lag er al kerstdecoratie in de tuincentra en kreeg ik al een mailtje met de boodschap dat het grote speelgoedboek van de Sint klaarlag in de winkel.
Mja… Laat ons zeggen dat ik daar het mijne over denk.
Ik hou wel van eenvoud. Dingen niet onnodig complex maken. En ik probeer in deze snelle, chaotische wereld toch wat rust te bewaren en te leven in het hier en nu.
Ik sta met één been nog in de zomer. Ik wil eerst die laatste warme zonnestralen. De eerste frisse ochtenden. Een trui over een T-shirt wanneer de avond valt. Vallende blaadjes. Kastanjes. Herfst.
En euh… De Spiekpietjes zitten wat mij betreft nog even rustig in Spanje en Sinterklaas wordt hier pas een thema wanneer hij met zijn stoomboot in Antwerpen aankomt.
De tijd gaat al snel genoeg zonder dat we steeds vooruit willen lopen.
Eerst vandaag... De rest komt wel wanneer het komt.
En dan is er Second Hand September
Een themamaand waar ik wel warm van word.
Deze campagne gaat niet over meer en sneller, maar over bewuster.
Second Hand September werd in 2019 gelanceerd door Oxfam. Het idee is eenvoudig: mensen uitnodigen om in september tweedehands te kiezen en stil te staan bij de impact van wat we kopen, dragen en weer wegdoen.
En daar kan ik me helemaal in vinden.
Niet omdat iedereen vanaf morgen zijn volledige kleerkast tweedehands moet kopen.
Niet omdat nieuw kopen per definitie fout is.
Iets nieuws kopen is helemaal prima. Niks om je schuldig over te voelen. Soms heb je iets nodig en soms word je gewoon heel blij van iets moois waar je instant een goed gevoel bij krijgt.
Alleen vind ik het fijn om daar bewust bij stil te staan.
Heb ik dit echt nodig? Ga ik het gebruiken? Of word ik vooral meegesleept door alweer een nieuwe collectie, trend of tijdelijke actie?
En misschien nog belangrijker:
Moet iets eigenlijk nieuw zijn om voor ons nieuw te zijn?
Waarom tweedehands kinderkleding zo logisch is
Zeker bij kinderkleding is het antwoord op die laatste vraag heel vaak: nee.
Kinderen groeien. En groeien. En dan groeien ze plots nog wat sneller.
Je kent het waarschijnlijk wel. Je koopt een broek die perfect past en drie weken later zweeft ze ergens boven de enkels. Mja... Water in de kelder... Een alom gekend euvel bij de opruim van je kinderkleding.
Dat betekent ook dat er ontzettend veel kinderkleding in omloop is waar nog heel veel leven in zit.
Een jurkje dat maar enkele keren gedragen werd. Een kwalitatieve trui die nog makkelijk een tweede of derde kind warm kan houden. Een jas die te klein werd lang voordat ze versleten was. Een feestoutfit die één communie, lentefeest of trouwfeest heeft meegemaakt. En ga zo maar door.
Kwalitatieve kleding hoeft niet afgeschreven te worden wanneer één kind eruit gegroeid is.
Ze kan gewoon door.
Naar een volgend kind. Een volgend avontuur. Een volgende kleerkast.
Er is al zoveel moois.
Tweedehands kinderkleding: langer dragen wat er al is
En dat is wat ik zo mooi vind aan preloved. We hoeven niet altijd meer te produceren om iets nieuws te kunnen ontdekken.
Door kleding opnieuw te gebruiken, verlengen we de levensduur van wat al gemaakt is. Er is minder vraag naar nieuwe productie en kleding die nog perfect draagbaar is, krijgt opnieuw waarde.
Dat is de circulaire economie in haar meest eenvoudige vorm.
Geen ingewikkelde theorie.
Gewoon:
Dit past hier niet meer. Misschien kan een ander kind er nog plezier aan beleven.
Ik had het eerder al over de enorme hoeveelheid grondstoffen en water die nodig zijn voor de productie van nieuwe kleding, de uitstoot van CO², .... Door kleding langer in omloop te houden, kunnen we de impact van onze kleerkast verkleinen.
Maar duurzaamheid is voor mij maar één deel van het verhaal.
Tweedehands moet vooral ook gewoon leuk zijn
Dat wordt vaak vergeten.
Preloved hoeft geen compromis te zijn.
Je hoeft niet te kiezen tussen mooi of duurzaam. Tussen kwaliteit of betaalbaar. Tussen een kind dat zijn eigen stijl mag ontdekken of bewust consumeren.
Het kan allemaal tegelijk.
Sterker nog: soms is preloved gewoon leuker en unieker.
Want tweedehands vind je soms kleding die je nieuw helemaal niet meer kunt vinden. Is er iets toffer dan dat?
Een collectie van enkele jaren geleden. Een Belgisch merk dat ondertussen verdwenen is. Een fantastische print. Een kwalitatieve jas aan een fractie van de oorspronkelijke prijs. Een broek waarvan je denkt: ja, dit is echt iets voor mijn kind.
En omdat kinderen kinderen zijn, vind ik het persoonlijk ook dat die prachtige broek gewoon vuil mag worden. De wasmachine zal het wel oplossen.
Kids zijn en blijven kids. Ze spelen, morsen, lopen, vallen, klimmen, kruipen… en zo hoort het. Kleding moet daar wat mij betreft gewoon tegen kunnen. Zodat zij vooral bezig kunnen zijn met kind zijn.
De wereld ontdekken. Spelen. Experimenteren. En stralen in al hun eigenheid.
Daarom bestaat Otters en Flamingo’s
Er zijn al zoveel prachtige kinderkleren.
Mijn job is eigenlijk niet om jou ervan te overtuigen dat je er nog meer nodig hebt.
Mijn job is om ervoor te zorgen dat wanneer je kind iets nodig heeft, je ook eens kunt kijken naar wat er al bestaat.
Bij Otters en Flamingo’s vind je preloved baby- en kinderkleding die helemaal klaar is voor een volgend leven.
Ik controleer elk kledingstuk zorgvuldig, fotografeer het, beschrijf de staat zo transparant mogelijk en zet het overzichtelijk in de webshop. Zo kan jij snel vinden wat je nodig hebt.
Je verliest geen tijd met eindeloos zoeken, twintig berichtjes over en weer sturen of je afvragen wat er uiteindelijk in je pakketje zal zitten.
Tweedehands zonder gedoe. Daarop kan je vertrouwen.
En met plaats voor mooie merken, goede basics, kleine prijsjes en kleding met karakter.
Second Hand September hoeft voor mij dus geen challenge te zijn
Je hoeft op 1 september geen plechtige eed af te leggen dat je dertig dagen niets nieuws zult kopen.
Begin gewoon klein.
Heeft je kind een herfstjas nodig?
Zijn alle broeken plots te kort?
Een outfit nodig voor een feestje?
Kijk eens tweedehands.
Misschien hoeft iets niet nieuw geproduceerd te zijn om voor jouw kind helemaal nieuw te voelen.
En heb je thuis zelf kleding liggen waar je kinderen uitgegroeid zijn?
Laat ze opnieuw circuleren. Zorg er gewoon voor dat kleding waar nog leven in zit opnieuw gedragen kan worden.
Misschien is dat uiteindelijk waar Second Hand September echt over gaat. Niet over nog een maand waarin we moeten consumeren. Wel over een maand waarin we even anders leren kijken naar wat er al is.
Minder haast.
Minder nieuw om het nieuwe.
Meer dragen.
Meer doorgeven.
Meer genieten van wat er al is.
Daar doe ik graag aan mee.
Er is al zoveel moois. Kijk eerst eens tweedehands.
Heeft je kind iets nodig? Kijk dan eerst eens wat er al een eerste leven achter de rug heeft en klaar is voor het volgende kind.
Bij Otters en Flamingo’s vind je zorgvuldig geselecteerde preloved baby- en kinderkleding: mooie merken, goede basics en kleine prijsjes, transparant beschreven en makkelijk online te shoppen.
Online in heel Vlaanderen via de webshop, of persoonlijk op afspraak bij mij thuis in Linden (regio Leuven).
Een kledingstuk dat te klein geworden is voor het ene kind, kan precies zijn waar een ander kind morgen in wil spelen.
Because there is no otter like you.
Ontdek de preloved collectie van Otters en Flamingo's
Veelgestelde vragen over Second Hand September en tweedehands kinderkleding
Wat is Second Hand September?
Second Hand September is een campagne die in 2019 door Oxfam werd gelanceerd. De campagne moedigt mensen aan om in september vaker tweedehands te kiezen en bewuster om te gaan met wat we kopen, gebruiken en doorgeven.
Waarom tweedehands kinderkleding kopen?
Kinderen groeien vaak uit kleding voordat die versleten is. Door kwalitatieve kinderkleding tweedehands te kopen, wordt ze langer gedragen. Bovendien kun je mooie merken en kwalitatieve kleding vaak voor een kleine prijs vinden.
Waar kan ik tweedehands kinderkleding kopen in Leuven?
Bij Otters en Flamingo’s kun je zorgvuldig geselecteerde preloved baby- en kinderkleding online shoppen. Woon je in Leuven of omgeving? Dan kun je op afspraak ook persoonlijk komen shoppen bij Otters en Flamingo’s in Linden, regio Leuven.